Agroenergia

Program Agroenergia – druga edycja 2020.

agroenergia,elektrownia słoneczna przydomowa

Dotacja dla rolników na fotowoltaikę, pompy ciepła, biogazownie, inne inwestycje ekologiczne łagodzące negatywne skutki działalności rolniczej.

 

Dzień dobry Państwu.
Z przyjemnością informujemy o nowych zasadach programu Agroenergia (na dzień 20.06.2020 r. zasady te są jeszcze nieoficjalne) – druga edycja 2020.


   

 

Witamy wszystkich rolników zainteresowanych zakupem i montażem odnawialnych źródeł energii w swoim budynku mieszkalnym.

Bardzo dobra wiadomość.
Kolejny nabór wniosków rozpocznie się pod koniec roku 2020.
Narodowy Fundusz obecnie informuje wszystkich, że druga edycja programu Agroenergia ruszy do końca roku 2020.

 • Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wynika że, tym razem niewykorzystane środki przeznaczone w pierwszej edycji na pożyczki, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przeznaczy na dotacje dla rolników zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznych i/lub pomp ciepła.

Beneficjencji:

 1. Osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadząca osobiście gospodarstwo.

 2. Osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadząca działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).

 

 

 

 

 

 

 

 

Rolnik po przedstawieniu efektu rzeczowego otrzyma od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska jednorazowy przelew w kwocie jak poniżej:

Instalacje fotowoltaiczne o mocy od 10 do 30 kW.
– Zwrot do 15.000 zł

Instalacje fotowoltaiczne o mocy od 30 kW do 50 kw.
– Zwrot do 25.000 zł

Dodatkowo:
Bonus klimatyczny 10.000 zł otrzyma każdy rolnik który zamontuje pompę ciepła w budynku w którym mieszka.

A więc całe 25.000 zł może otrzymać każdy rolnik, który myśli o tym aby zamontować instalację fotowoltaiczną 10 kW oraz pompę ciepła w technologii powietrze woda.

 • Gratisowo tworzymy wnioski dla wszystkich osób, które wynajmują nasz zespół, naszą Fundację Dar Oze kompleksowo do zakupu montażu, oraz do przygotowania wszelkiej niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej.
 • Sugerujemy wynająć naszą Fundację Dar Oze już teraz do przeprowadzenia Państwa przez cały proces składania i kompletowania dokumentacji, aby jak tylko otworzą kolejny nabór, można było złożyć wniosek o uzyskanie dofinansowania.
 • Jesteś rolnikiem mamy dla Ciebie ofertę specjalną zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW za jedyne 32000 zł brutto.
  (Po odliczeniu dofinansowania z programu agroenergia).

Wnioski rozpatrywane są w trybie ciągłym a środki są ograniczone i są także wydatkowane w trybie ciągłym.

 

Prosimy skorzystać z kalkulatora, aby wyliczyć najważniejsze dane dla przyszłej instalacji fotowoltaicznej:

 


Odpowiednie miejsca na montaż fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym: 

 1. Fotowoltaika na gruncie.
 2. Fotowoltaika na dachach budynków gospodarczych/lub na budynku mieszkalnym.


  Promujemy rozwiązania jak opisane poniżej:
 3. Fotowoltaika nad gruntem – jako zadaszenie pola uprawnego, łąki:
  Zachęcamy do obejrzenia filmu Agrofotowoltaiczne zestawy montażowe – fotowoltaika nad gruntem
  Szczegóły – film informacyjny.

 

Przeprowadzone liczne badania potwierdzają większe plony pod konstrukcją  fotowoltaiczną, szczególnie podczas długich okresów suszy.
Nasza organizacja promuje montaż fotowoltaiki nad polami uprawnymi.

– nasze ekipy instalatorskie wykonują montaż również takich konstrukcji.

 

 

 

 

 

 • Szwajcarski startup Insolight dzięki wykorzystaniu technologii skoncentrowanej fotowoltaiki (CPV) chce wprowadzić do sprzedaży panele fotowoltaiczne o sprawności nienotowanej dotąd w komercyjnych technologiach paneli PV. Nowy produkt może znaleźć zastosowanie zwłaszcza w tzw. agrofotowoltaice.
  Szwajcarski startup zapewnia, że opracowana przez niego technologia dzięki częściowej przezroczystości będzie optymalnym rozwiązaniem dla instalacji realizowanych w ramach agrofotowoltaiki łączącej produkcję energii ze znajdującymi się pod panelami uprawami zbóż, warzyw czy owoców.
  Moduły CPV mają w tym przypadku zapewniać 160 proc. uzysków energii w porównaniu do instalacji typu agroPV wykonywanych na tradycyjnych modułach.
  Poza agrofotowoltaiką moduły CPV od Insolight mają znaleźć zastosowanie w instalacjach dachowych, w przypadku których występuje większe zapotrzebowanie na bardziej efektywne rozwiązania niż w przypadku instalacji gruntowych.
  Szwajcarska firma proponuje także zwiększenie sprawności tradycyjnych modułów fotowoltaicznych dzięki nałożeniu na nie warstwy soczewek skupiających promienie słoneczne.

 

Agroenergia – to nazwa priorytetowego programu Narodowego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dedykowanego wyłącznie rolnikom indywidualnym, którego celem jest poprawa lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.
W ramach programu mogą być dofinansowane przedsięwzięcia związane z powstaniem nowego źródła ciepła i energii elektrycznej, wraz z magazynami energii. Montaż odnawialnych źródeł energii jest obowiązkowy.

 

 

 

Rolnicy indywidualni (a więc każda osoba która płaci podatek rolny w gminie), zainteresowane uzyskaniem dofinansowania do zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii, oraz podpisaniem umowy z naszą Fundacją najpierw proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu przygotowania wyceny/oszacowania inwestycji.

 

 

 

 Procedura realizacji:

Opis etapów działania.

 • Etap nr. 1
  – Przygotowanie przez Wykonawcę wyceny-oszacowania inwestycji.
 • Etap nr. 2
  – Akceptacja wyceny przez Klienta.
 • Etap nr. 3
  – Podpisanie umowy z Fundacją Dar Oze /Wykonawcą o zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, oraz o przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej w oparciu o program Agroenergia.
  Umowa – Pobierz
 • Etap nr. 4
  – Klient przelewa na konto bankowe Wykonawcy kwotę 5000 zł brutto, jako zabezpieczenie przed rezygnacją Klienta i przede wszystkim jako zaliczka na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.
  Przygotowanie projektu koncepcyjnego przez Wykonawcę.
 • Etap nr. 5
  – Złożenie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie prawidłowo wypełnionego wniosku o uzyskanie dofinansowania na ekologiczną inwestycje Klienta.
 • Etap nr. 6
  – Oczekiwanie na pisemną odpowiedź o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku – około 30 dni. Okres ten warunkowo może zostać przedłużony przez instytucję organizującą dofinansowanie.
 • Etap nr. 7
  – Uzyskanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie potwierdzenia na piśmie o przyznaniu dofinansowania na ekologiczną inwestycje Klienta niniejszej umowy
 • Etap nr. 8
  – Zakup odnawialnych źródeł energii.
  Dostawa odnawialnych źródeł energii- zapłata za dostarczony towar.
  Montaż.
  Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej
  zapłata za montaż.
 • Etap nr. 9
  – Po realizacji ekologicznej inwestycji, po przedstawieniu i przekazaniu efektu rzeczowego rozliczenie projektu przed komisją oceny projektów w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
 • Etap nr. 10
  – Przekazanie środków finansowych na konto bankowe Klienta przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

  Prosimy o kontakt abyśmy mogli zdążyć złożyć wniosek w Państwa imieniu w czasie trwania naboru.

  Fundacja Dar Oze
  Dariusz Skrobisz
  Tel. 22 122 10 58

  E-mail: info@fundacjadaroze.pl
  fundacjadaroze.pl

  Do usłyszenia do zobaczenia.

 

 

 

 

tag: agroenergia, agroenergia druga edycja 2020, elektrownia słoneczna przydomowa