Dotacje gminne województwa łódzkiego w 2020 roku.

Łukasz/ 14 marca, 2020/ Dofinansowania na przydomowe oczyszczalnie ścieków, Klient indywidualny

 

Początek roku 2020 i już rusza Program Priorytetowy – dotacje dla osób fizycznych na wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie województwa łódzkiego w latach 2020-2021.

Nabór wniosków prowadzony jest w systemie ciągłym do 31 sierpnia 2020 roku lub do wyczerpania środków zaplanowanych w budżecie Programu (data wpływu wniosku rozumiana jest jako termin jego dostarczenia do siedziby Funduszu).

 

Uwaga !!!

W budynkach znajdujących się w trakcie budowy dopuszcza się, w ramach Zadania objętego dofinansowaniem wykonanie wyłącznie przydomowych oczyszczalni ścieków, pod warunkiem oddania budynku do użytkowania nie później niż w terminie do 31 października 2021 roku.

Koszt kwalifikowany inwestycji nie może przekroczyć kwoty 12.000,00zł. brutto.

Dotacja nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych Zadania.

 • Dotacje na szamba ekologiczne:
  – Bardzo popularne w ostatnich latach szamba ekologiczne to zbiorniki bezodpływowe będące gotowymi prefabrykatami, które montuje się w określonym miejscu i które po napełnieniu ściekami opróżnia się przy wykorzystaniu pojazdów asenizacyjnych.
  Szamba takie zdecydowanie różnią się od przydomowych oczyszczalni, jednak cieszą się bardzo dużą popularnością. Od szamb tradycyjnych te ekologiczne wyróżnia przede wszystkim trwałość i szczelność. Zwykłe modele montowane są na miejscu i pod wpływem użytkowania rozszczelniają się.

  Dlatego też warto postawić właśnie na szamba ekologiczne, które mogą być wykonane albo z betonu albo też z tworzywa sztucznego. W roku 2018 osoby chcące zdecydować się na takie rozwiązanie w kwestii gromadzenia ścieków mogą liczyć na bardzo atrakcyjne dotacje, które oferowane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska – w każdym z województw istnieje odpowiednia suma pieniędzy do rozdysponowania, jeśli chodzi o dofinansowanie dla mieszkańców.

 

 • Szambo ekologiczne – odpowiednie dofinansowanie szansą na realną inwestycję:
  – Jeśli mamy szansę uzyskać takie dofinansowanie to bez wątpienia inwestycja w szambo ekologiczne jest całkowicie uzasadniona. Jak więc to wygląda cenowo? Czy jest to opłacalne rozwiązanie na przestrzeni lat? Patrząc na oferty wybór jest naprawdę bardzo duży. Zdecydować można się na małe szambo o pojemności 5m3, które sprawdzi się w domkach letniskowych, czy też w domach, które używane są jedynie okresowo.
  W takich przypadkach koszty zakupu wynoszą od 2200-4500 zł. Większe o pojemności 10m3 kosztują około 3000zł i sprawdzają się w małych domach, w których zamieszkują maksymalnie dwie osoby.
  Można postawić i na szamba ekologiczne o pojemności 12m3, które kosztują średnio około 5 000 zł i nadają się do tych domów, w których zamieszkuje kilkuosobowa rodzina. Same koszty nie należą do najniższych, ale jeżeli możemy uzyskać odpowiednie dofinansowanie to bez wątpienia warto na taką właśnie inwestycję obok swojego domu się zdecydować.

 

 • Kto może ubiegać się o dotację?
  – O dotacje gminne mogą ubiegać się wszystkie te osoby, które posiadają działkę spełniającą wymogi do zamontowania na niej szamba. Jeśli takie warunki są spełnione, wówczas można złożyć odpowiedni wniosek. W przypadku dofinansowań koszty te wynoszą aż do 80% całej inwestycji. Jest to więc jak najbardziej opłacalna z decyzji jakie można podjąć w temacie ścieków w swoim zagospodarowaniu.
  Oczyszczalnie są zdecydowanie droższe, nie wszędzie mogą być też zamontowane. Tradycyjne szamba są bardzo nieszczelne i często powodują ogromne problemy narażając na dodatkowe wydatki, stres i częste przeglądy. Szamba ekologiczne zaś mogą zostać w większości sfinansowane, a do tego doskonale spełniają swoją rolę na przestrzeni wielu lat.

 

 

Share this Post