Ekologiczne i ekonomiczne systemy grzewcze dla mieszkań

 

 

RADIUS+ – Panele grzewcze, grzejniki na podczerwień 350 W, 550 W. 750 W, 950 W

 

 

Energooszczędne panele grzewcze, grzejniki na podczerwień Radius+ to produkty w 100% polskie, zaprojektowane i rozwijane w Kraju.
Są to promienniki długofalowe. Oznacza to ponad 97% udziału długiej fali podczerwonej przy emisji ciepła do otoczenia (istotna uwaga przy wyborze spotykanych w sieci produktów, określanych mianem paneli na podczerwień).
Zastosowanie: efektywne, bezpieczne i oszczędne ogrzewanie główne lub pomocnicze pomieszczeń domowych, mieszkalnych, biurowych, usługowych.

Bardzo estetyczne i najwyższej jakości wykonanie tego grzejnika na podczerwień połączone z niesamowitą wydajnością to jego wyznaczniki.
Pełna 10 letnia gwarancja z możliwością przedłużenia, oraz restrykcyjna certyfikacja pod względem bezpieczeństwa potwierdzają powyższe.

Grzejniki na podczerwień typu Radius+ występują w mocach 350W, 550W, 750W, 950W – których zastosowanie zależy od wielkości pomieszczeń.

 

Szczegółowy opis technologii ogrzewania podczerwienią.

Bardzo dokładnie wykonana powłoka o strukturze zoptymalizowanej powierzchniowo – zwiększa powierzchnię emitera ciepła, oraz kąt rozprowadzenia fali cieplnej po pomieszczeniu.

Nabywając panele grzewcze podczerwieni z serii Radius+ przenosicie Państwo małe słońce do domu. Tak jak słońce ogrzewa swoimi promieniami ziemię poprzez emisję fal ciepła, tak też emitowane jest ciepło przez panele. Dociera ono bezpośrednio do ciała wywołując przyjemne uczucie kojącego ciepła. Dodatkowo długa fala podczerwona pośrednio ogrzewa powietrze siłą tarcia w całej kubaturze pomieszczenia (dzięki dużym kątom rozprzestrzeniania fali ciepła).
Najważniejszym jednak jest fakt wtórnego oddania ciepła do pomieszczenia, które akumuluje się w ścianach, podłogach oraz sufitach. Potęguje to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu eliminujemy uczucie “zimnych stóp” oraz “rozgrzanej głowy”. Rozgrzane mury pozostają suche na całej powierzchni – dzięki temu eliminujemy problem wilgoci.
Przy odpowiednio dobranej mocy paneli grzewczych do kubatury pomieszczeń, łączny czas pracy systemu ogrzewania podczerwienią z reguły nie przekracza 6 godzin w ciągu doby.
Odczuwany przez nas komfort termiczny uzyskiwany jest przy niższych temperaturach niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, już dzieki temu można uzyskać oszczędności kosztów na poziomie 10%. Z tym też związana jest kolejna korzyść: dzieki obniżce temperatury podnosi sie wilgotność powietrza. Dzięki temu nie wysychają, szczególnie zimą, błony śluzowe i naturalna ochrona organizmu przed przeziębieniami może być ponownie aktywowana. Mały udział ciepła konwekcyjnego zapobiega wzbijaniu kurzu i innych cząstek, co szczególnie ważne jest dla osób uczulonych na kurz bądź alergików. Dzięki temu tworzony jest w pomieszczeniu korzystny mikroklimat.

 

Zalety.

Energooszczędność.

Uzyskuje się dzięki temu, że mur zostaje wysuszony i taki pozostaje. Dzięki temu obniża się przewodnictwo ciepła przez ściany, a tym samym mniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło. Dodatkowo obniżenie temperatury o ok. 2 stopnie (bez spadku odczuwanego komfortu termicznego) oznacza: – mniejszą ilość transportowanego ciepła przez przestrzeń, dzięki mniejszej różnicy temperatur wewnątrz i na dworze; – zmniejszenie strat ciepła podczas wymiany powietrza (przez szparki, lufciki, fugi). Przy obniżce temperatury o 2 st. oszczędność energii wynosi ok. 10%.

  • Brak konieczności wydzielenia miejsca do przechowywania opału, kosztów jego transportu oraz przeładunku.
  • Zbędność komina, jego konserwacji i okresowego czyszczenia.
  • Brak pomieszczenia na piec oraz kosztów jego konserwacji.
  • Działanie bez wzbijania kurzu i wywoływania cyrkulacji powietrza (ważne dla alergików).
  • Długa żywotność.
  • Energooszczędność.
  • Brak kosztów konserwacji.
  • Brak strat ciepła tak jak ma to miejsce podczas jego transportu rurami od pieca do kaloryferów.
  • Odpada zakup kosztownego pieca oraz jego okresowej konserwacji, napraw i obsługi.
  • Odpadają koszty konserwacji lini przesyłowych oraz niebezpieczeństwo ich nieszczelności, przecieku i eksplozji.
  • Łatwy montaż.
  • Oszczędność miejsca, elegancja i funkcjonalność.

Ekonomia.
Skuteczność wynosząca prawie 100% (ciepło jest konsumowane w miejscu jego wytworzenia), nie tworzy warstw powietrza (wznoszące powietrze ciepłe, opadające chłodne), dopasowana do indywidualnych potrzeb regulacja.
Koszt ekploatacji systemu ogrzewania podczerwienią w polskich warunkach, to statystycznie około 5 zł. za metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w skali miesiąca, w którym występują głównie minusowe temperatury. Oznacza to, iż ogrzanie powierzchni 40 m2 to koszt około 200 zł miesięcznie podczas zimy.

Ekologia.
Mała energochłonność dzięki bezpośredniej emisji ciepła, brak szkodliwych emisji, brak zużycia tlenu i wydzielania spalin.

Wellness.
Higieniczność, brak przeszkadzającego ciągu powietrza, nie powoduje wzbijania kurzu, nie powoduje wysychania powietrza, wzmacnia system odporności, kojące przyjemne i zdrowe ciepło.


Przezroczyste grzejniki na podczerwień, panele grzewcze Thermo Glass | 400 W, 600 W, 1000 W, 1300 W

Przezroczysty, ultra cienki, nowoczesny, nieprzeciętny, wykonany ze szkła hartowanego grzejnik na podczerwień, panel grzewczy Thermoglass (moce 400W, 600W, 1000W 1300W).

Unikalna technologia, oparta na transmisji ciepła poprzez nano-włókna węglowe oraz elegancki design – to dwa czynniki, dzięki którym panele grzewcze Radium Glass są produktem wyjątkowym i oryginalnym nie tylko na polskim, ale również światowym rynku.
Panele grzewcze na podczerwień Radium Glass posiadają ponadstandardową pięcioletnią gwarancję a ich żywotność sięga kilkudziesięciu lat. Wysoka sprawność oraz ekonomiczna eksploatacja wynika z metody transmisji ciepła za pośrednictwem promieniowania podczerwonego.

ThermoGlass – szkło grzewcze warstwowe z nanowłóknami węglowymi.

  1. Utwardzone szkło hartowane.
  2. Warstwa “Thermo Glass Infra-red ceramic”.
  3. Warstwa grzewcza “Thermo Glass Nano Energy”.
  4. Warstwa powietrza jako izolacja cieplna.
  5. Warstwa odbijająca promienie podczerwone.
  6. Utwardzone szkło hartowane.
  7. Warstwa ochronna wzmacniająca odbijanie promieniowania podczerwonego.

Unikalna warstwa grzewcza “Thermo Glass Nano Energy” złożona z nanowłókien węglowych, pod wpływem niewielkiej ilości energii podgrzewa się i razem z wyjątkową całkowicie przezroczystą warstwą ceramiczną “Thermo Glass Infra-red Ceramic” zapewnia powstanie długofalowego promieniowania podczerwonego.
Emisja długofalowego promieniowania podczerwonego jest obecnie najbardziej skutecznym sposobem przemiany energii elektrycznej na ciepło. Promieniowanie podczerwone potrafi podgrzewać przedmioty dużo szybciej niż ciepło emitowane przez ogrzewanie CO, gazowe lub klasyczne ogrzewanie elektryczne. Do 80% promieniowania zostanie zaabsorbowane przez przedmioty w pomieszczeniu.
Przy odpowiednim zaprojektowaniu systemu grzewczego na podczerwień, możemy maksymalnie obniżyć koszta ogrzewania (od 3-7 zł/m2 miesięcznie w zimowych miesiącach). Bardzo dobre wyniki osiągniemy uwzględniając zapotrzebowanie mocy na poziomie 30-35 W/m3) pomieszczenia, a zapotrzebowanie to pokryjemy stosując panele grzewcze o odpowiednich wartościach. Oczywiście służymy pomocą w przeliczaniu i doborze miejsc instalacji urządzeń.

Zasada ogrzewania za pomocą podczerwieni nie jest nowością. Prawdziwą innowacją jest dopiero połączenie kilku unikalnych właściwości grzejnika Radium Glass:

Idealna długość fali 2–13 mikrometrów.

Ten przedział długości fali dobrany jest do biologicznej budowy człowieka i jego odczuwania ciepła. Ludzkie ciało jest również źródłem promieniowania fali podczerwonych w tym zakresie długości. Ten sam zakres promieniowania ciepła znany jest od wieków z ogrzewania piecem kaflowym lub jeszcze wcześniej piecem glinianym.

 
Minimalna waga.
Dzięki wyjątkowej konstrukcji i zastosowaniu nowoczesnych technologii, najmocniejszy grzejnik linii Radium Glass o mocy 1300 W waży tylko 9,7 kg (proszę porównać konkurencyjne grzejniki na podczerwień osiągają wagę nawet 30 kg!).

Różnice w porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym.
Ogrzewanie na podczerwień bezpośrednio nagrzewa podłogę, ściany, przedmioty oraz ludzi znajdujących się w pomieszczeniu. Zasada falowego ogrzewania polega na prostym systemie tzw. promieniowania. Kiedy źródło (panel) emituje fale podczerwone; źródłem staje się każdy podgrzany obiekt, który oddaje ciepło do otoczenia również przez promieniowanie oraz przekazywanie ciepła, czyli konwekcję. Największe promieniowanie ciepła emitują promienniki na podczerwień. Dużo niższe promieniowanie dostarczają kaloryfery wodne, ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Do zilustrowania zasadniczej różnicy pomiędzy tradycyjnym ogrzewaniem konwekcyjnym i ogrzewaniem podczerwienią, prosimy zweryfikować zdjęcia z kamery termowizyjnej ukazujące, które części pomieszczenia są najlepiej ogrzewane każdą z metod.

Ogrzewanie konwekcyjne.
Promieniowanie ciepła kaloryferem – zdjęcie zrobione za pomocą kamery termowizyjnej pokazuje, że najwyższa temperatura jest pod sufitem. Niestety ciepło to nie jest zbyt mocno odczuwane przez ludzi. Mamy tu do czynienia z nierównomiernym rozkładem temperatur między sufitem a podłogą co powoduję efekt tzw. “zimnych stóp”.

Tradycyjny (konwekcyjny) system ogrzewania działa na podstawie różnicy pomiędzy podgrzanym grzejnikiem a powietrzem w pomieszczeniu. Powietrze służy do transmisji ciepła, niezależnie od podstawowego źródła energii (kocioł gazowy, kocioł na paliwa stałe, konwektor elektryczny, pompa ciepła). Przy ogrzewaniu grzejnikiem (kaloryferem, konwektorem, itp.) ciepłe powietrze unosi się do góry a zimne opada w dół. Z tego powodu przy suficie jest wyraźnie cieplej niż przy podłodze, gdzie zwykle przebywamy.
 
 
Ogrzewanie na podczerwień.
Zdjęcie z kamery termowizyjnej pomieszczenia ogrzewanego promiennikiem panelem Radium Glass udowadnia, że ogrzewanie na podczerwień zapewnia ciepło tam, gdzie jest potrzebne.
 
W porównaniu z konwekcyjnym ogrzewaniem, system ogrzewania na podczerwień używa minimum 80% energii bezpośrednio do podgrzewania ścian, obiektów i osób w pomieszczeniu. Do podgrzania powietrza używa mniej niż 20% energii. Dzięki właściwościom promieni podczerwonych, podłogi i ściany są podgrzewane bezpośrednio. Nagrzane powierzchnie w otoczeniu akumulują ciepło i naturalnie podgrzewają powietrze. Temperatura w pomieszczeniu ogrzewanym w ten sposób jest bardziej zrównoważona; więc różnica pomiędzy temperaturą podłogi i sufitu przy ogrzewaniu na podczerwień jest zwykle nie większa niż 1°C (przy ogrzewaniu konwekcyjnym ta różnica może być do 10°C!). Dzięki temu, że przedmioty w pomieszczeniu mają taką samą lub wyższą temperaturę niż powietrze (w odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, które podgrzewa głównie powietrze – patrz poprzednie zdjęcie termowizyjne), ludzie w pomieszczeniu nie odczuwają efektu „zimnych stóp“, mogą  cieszyć się wysokim komfortem oddechowym (powietrze pozbawione jest cyrkulacji i kurzu) i wysokim bezpieczeństwem użytkowania.

Komfort cieplny.
Ogromną zaletą zastosowania paneli na podczerwień jest odczuwanie lepszego komfortu cieplnego w ogrzewanym pomieszczeniu. W odróżnieniu od klasycznego systemu konwekcyjnego mamy tutaj zbliżone temperatury powietrza na różnych wysokościach pomieszczenia, a w wyniku kumulacji ciepła podłoga jest zawsze cieplejsza, niż powietrze na wysokości głowy stojącej osoby. Nie powstaje uczucie „zimnych stóp“ a padające promienie podczerwone powodują, że człowiek odczuwa przyjemne ciepło na całym ciele.




Parametry techniczne:

Pobór mocy 400 W
Pobór prądu 1,8 A
Zasilanie 230 V / 50 Hz
Stopień ochrony 54
Sygnalizacja pracy Nie
Wymiary 835 x 150 x 23 mm
Masa 2,5 kg
Powierzchnia ogrzewana* 6 m2 (dane orientacyjne)
Gwarancja 5 lat

Instalacja.

Konstrukcja panelu na podczerwień Radius Glass umożliwia bardzo prostą instalację.
Promienniki podczerwieni Radius Glass najlepiej jest umieścić pod sufitem albo na ścianie pomieszczenia (nie niżej niż 2,2m). Temperatura strony grzewczej (dolnej) promiennika dochodzi do 180°C. Powoduje to równomierną emisję fali podczerwieni ogrzewając powierzchnie w otoczeniu, które poprzez akumulowanie ciepła ogrzewają powietrze wokół siebie. Konstrukcja uchwytu grzejnika umożliwia jego instalację na ścianę lub na suficie tak aby zapewniony był stały przepływ powietrza pomiędzy grzejnikiem i konstrukcją nośną. Pomimo tego, że płyta grzewcza grzejnika osiąga temperaturę 180°C, dzięki unikalnej izolacji cieplnej i specjalnej warstwie odbijającej promieniowanie podczerwone, temperatura tylnej strony grzejnika nie przekracza 50°C, dzięki czemu nośna konstrukcja jest chroniona przed przegrzaniem.

 


 

Kotły indukcyjne.

 

Polski producent.

 


Każdy kocioł Indukcyjny zawiera kompletny hydrauliczno-elektryczny zestaw montażowy w skład którego wchodzą:

  • Rozdzielnia elektryczna.
  • Regulator EKOster 430 Indukcja.
  • Pompa obiegowa WILO Yonos PICO 25/1-4.
  • Grupa bezpieczeństwa (manometr, odpowietrznik, zawór bezpieczeństwa).
  • Czujnik temperatury i czujnik termiczny typu STB.
  • Naczynie przeponowe.
  • Filtr siatkowy z zaworem kulowym.
  • Termomanometr.
  • Zawór motylkowy.

Bez montażu.
Gwarancja do 2 lat.

Model Powierzchnia Moc urządzenia Min. pow. instalacji (wys. x szer.) Waga instalacji Cena
(netto)
Zdjęcie
 SN 2.0 do 30 m² 2.0 kW 0,8mx0,8m ok. 24 kg 9148,70 zł
 SN 3.0 do 50 m² 3.0 kW 1.5×2.0 m 25 kg 10578,70 zł
 SN 4.5 do 80 m² 4.5 kW 1.5×2.0 m 26 kg 12008,70 zł
 SN 3.0 i 
SN 3.0
do 110 m² 6 kW 1.5×2.0 m 50 kg 15078,70 zł
 SN 3.0 i 
SN 4.5
do 140 m² 7.5 kW 1.5×2.0 m 51 kg 16508,70 zł

 SN 4.5 i 
SN 4.5

do 170 m² 9 kW 1.5×2.0 m 52 kg 17938,70 zł
3 x 
SN 4.5
do 250 m² 13,5 kW 1.5×2.0 m 78 kg 25738,70 zł
Powyżej 250 m² – wycena indywidualna

 

Z montażem. 
Wykonanym przez fabryczny lub autoryzowany serwis.

Gwarancja 10 lat.

Model Powierzchnia Moc urządzenia Min. pow. instalacji (wys. x szer.) Waga instalacji Cena
(netto)
Zdjęcie
SN 2.0 do 30 m² 2.0 kW 0,8mx0,8m ok. 24 kg 11098,70 zł
SN 3.0 do 50 m² 3.0 kW 1.5×2.0 m 25 kg 12528,70 zł
SN 4.5 do 80 m² 4.5 kW 1.5×2.0 m 26 kg 13958,70 zł
SN 3.0 i 
SN 3.0
do 110 m² 6 kW 1.5×2.0 m 50 kg 17418,70 zł
SN 3.0 i 
SN 4.5
do 140 m² 7.5 kW 1.5×2.0 m 51 kg 18848,70 zł
SN 4.5 i 
SN 4.5
do 170 m² 9 kW 1.5×2.0 m 52 kg 20278,70 zł
3 x  SN 4.5 do 250 m² 13,5 kW 1.5×2.0 m 78 kg 28338,70 zł
Powyżej 250 m² – wycena indywidualna